Ринок нерухомості підлаштовується під реалії в країні. А тому війна змусила його застосувати чимало змін. Наприклад через це ми помічаємо навіть оновлення в попиті та кількості угод.
Про це у коментарі сайту Pro Гроші розповіла оглядачка ринку нерухомості Вікторія Берещак.
Наразі на ринку всі гравці лише вичікують – і покупці, і деволопери, запевняє експертка. Йдеться й про вторинний ринок. Ситуація склалась така, що він і радий був би продавати, але наразі нічого не виходить, адже банально немає попиту, а все це через зимовий період.
Це не разова ситуація, тому що так було завжди. Саме тому саме в цей період можна зустріти немало знижок та дисконтів на нерухомість, адже у такий спосіб девелопери намагаються хоча б якось стимулювати попит. Отже, і з'являються ось ці інструменти, які людей можуть допомогти схилити людей до покупки.
Однак окрім цього сезонного традиційного фактора ми ще й маємо психологічний, а саме через реальну ситуацію в країні сьогодні – війна.
По-перше – це енергетичний терор, через який всі бояться, що знову будуть обстріли теплового сектора інженерних комунікацій, енергетичної інфраструктури й, загалом, будуть не дуже сприятливі умови в країні.
По-друге – складна ситуація на полі бою взимку через погодні умови.
"Взагалі люди в цей період не наважуються на швидкі зміни. Водночас треба зауважити, що в принципі ми вже говорили про те, що попит відновлюється і це відбувається значно швидше, ніж ми могли б собі уявити. Звісно, є обмежувальні фактори, наприклад, купівельна спроможність населення, падіння реальних доходів тощо", – додає експертка.
Однак не дивлячись на всі ці фактори, попит потихеньку починає відновлюватися, якщо порівнювати з іншими періодами. Тепер ми можемо говорити, що у випадку, якщо ситуація зберігатиметься більш менш за прогнозованим сценарієм, то на ринку і надалі буде відновлення платоспроможного попиту. А отже, справжніх угод стане ще більше. Скоріше за все, що до кінця холодної пори ринку вдасться повернути ще до 5% попиту.
А от приваблюватимуть покупця більше ті проєкти, де є реальна та висока будівельна динаміка, готовність тощо. Це, як правило:
поліфункціональні комплекси;
поліфункціональні кластери;
місто в місті;
екокомплекси тощо.
Як правило варто очікувати, що в кінці зими та на початку весни ми побачимо більшу кількість угод, ніж є зараз.
Раніше сайт Pro Гроші повідомляв вам про те, чому в Україні можуть зрости ціни на оренду житла. Також пропонуємо дізнатися, що потрібно знати про купівлю житла на вторинному ринку.