Продаж нерухомості – це доволі не простий процес, який вимагає не лише багато часу, але й певні витрати. Наприклад, мало хто знає, що продавцю необхідно сплачувати ще податок. Крім того, у 2023 році можуть бути й інші витрати пов'язані з продажем квартири або будинку.
Про це повідомили на сайті Вікна.
Які податки потрібно сплачувати під час продажу квартири
Згідно з податковим законодавством України, існують певні умови, при яких дохід від продажу чи обміну нерухомості не оподатковується. Основні з них:
- це перший продаж чи обмін нерухомості за звітний податковий рік;
- нерухомість перебуває у власності платника податку не менше, ніж три роки (за винятком спадку);
- об’єкт продажу не перевищує норму безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України.
Якщо хоча б одна з умов не виконана, за дохід від продажу потрібно сплатити податок у розмірі 5%. Також продавець повинен сплатити 1,5% військового збору від вартості майна, вказаної в договорі купівлі-продажу та не меншої, ніж оціночна вартість нерухомості.
У разі третього і наступних продажів нерухомості протягом року, до оподаткування додається 18% ПДФО та 1,5% військового збору.
Які ще витрати чекають продавця
Оскільки укладання договору купівлі-продажу – це складний процес, обидві сторони зазнають певних витрат:
- Нотаріальні послуги.
Вартість реєстрації права власності коливається від 6 500 грн до 10 000 грн в залежності від обраного нотаріуса.
- Мито у пенсійний фонд.
Продавець повинен сплатити 1% мита в пенсійний фонд від вартості майна, що можна зробити під час укладання угоди в нотаріуса.
- Довідки та технічний паспорт.
Додаткові 200 грн за довідку про зареєстрованих та 2 000 грн за технічний паспорт, якщо квартира не зареєстрована або було проведено перепланування.
- Оцінка вартості майна.
Додатково може знадобитись оцінка вартості майна. У разі, якщо інформація про житло вже внесена до нотаріальних реєстрів, цей процес може бути проведений безплатно. Однак, якщо ця можливість недоступна, то продавець буде зобов'язаний витратити додатково 1 000 грн за стандартну оцінку чи 2 000 грн за оподатковану, якщо передбачено оподаткування вартості майна.
- Рієлторські витрати.
Якщо продавець звертався до рієлторського агентства, йому доведеться сплатити певний відсоток від вартості нерухомості.
Українцям перерахують податок на нерухомість
У 2024 році в Україні переглянуть податок на нерухомість, обов'язковий для тих, хто володіє "надмірною" площею житла. Розмір податку становитиме 100,5 гривень за кожен квадратний метр, що перевищує установлені законом норми:
- 60 квадратів для квартири;
- 120 квадратів для будинку;
- 180 квадратів для об'єднання будинку та квартири.
Податок розраховується як відсоток від мінімальної зарплати минулого року, яка на момент 2023 року становила 6 700 гривень. Максимальна сума податку за "зайву" площу складає 100,5 гривень за кожен квадратний метр.
Раніше ми повідомляли, чи потрібно оподатковувати компенсацію за пошкоджену нерухомість. Також ми писали, що деякі українці можуть отримати пільги на оподаткування нерухомості.