На первинному ринку нерухомості існує чотири класи житлових комплексів, де забудовники пропонують українцям придбати квартиру, й в залежності від класу ЖК відрізняється вартість квадратного метра. Йдеться про такі сегменти, як економ, комфорт, бізнес та преміум. Визначаючи клас новобудови, потрібно розуміти, яким критеріям відповідає та чи інша нерухомість девелопера.
Розповідаємо, як в Україні ЖК поділяються на класи та якою має бути нерухомість в різних сегментах.
Насправді немає чіткого правила, за яким житлові комплекси поділяються на класи, проте є певні критерії комфорту нерухомості, а саме:
- розташування будинку, зокрема, його віддаленість від центру міста;
- види використовуваних технологій будівництва;
- якість будівельних матеріалів;
- архітектурні рішення;
- планування квартир;
- кількість поверхів будинку та кількість квартир у ньому;
- інфраструктура об'єкта;
- прилегла територія (озеленення, наявність охорони, закрита/відкрита);
- паркувальні місця;
- додаткові опції (швидкість ліфта, відеоспостереження, наявність лобі, можливість доступу до відкритої тераси тощо).
Економклас
Як правило, в таких новобудовах квартири коштують недорого, а самі будинки мають більш ніж 10 поверхів, велику кількість житлових квадратних метрів та невелику прибудинкову територію. Зазвичай в таких будинках спостерігається багато мешканців, але мало місця.
Однак, попри низьку вартість квартир у таких типах ЖК є певні недоліки, зокрема:
- відсутність паркувальних місць (переважно у Києві);
- жвавий рух на дорогах поблизу;
- відсутність необхідної інфраструктури;
- погана звуко- та теплоізоляція квартир;
- можливість вибору кількох типів планування;
- низький рівень безпеки;
- велика кількість квартир у будинку.
Комфортклас
На українському ринку нерухомості більшість квартир громадяни купують саме у цьому сегменті, тому найвищий попит спостерігається саме на таку нерухомість. Щодо критеріїв, за якими будинки поділяються на цей клас, то:
- комплекс повинен мати хорошу інфраструктуру: магазини, дитячий садок, школа, зупинка громадського транспорту, станція метро тощо;
- будинок збудовано із цегли чи газоблоків;
- там мають бути криті паркувальні місця;
- має бути багато місця для дитячих та спортивних майданчиків, більше зелених та пішохідних зон;
- це, як правило, закрита впорядкована територія;
- житловий фонд представлений не лише 1-, 2-, 3-кімнатними квартирами, а й пентхаусами.
Бізнес-клас
Зазвичай такі ЖК представлені в центральних районах міста, де є розвинена іфраструктура, хороша транспортна доступність тощо. В більшості випадків новобудови бізнес-класу відрізняються від інших цікавим оздобленням з натуральних, екологічних, довговічних та енергозберігаючих матеріалів.
Квартири в таких комплексах, як правило, мають вільне планування, велику площу з просторою кухнею та балконом. Якщо обирати квартири на останніх поверхах ЖК, то там часто можна побачити панорамні вікна з краєвидом на місто. Сам будинок повинен мати закриту, охоронювану та впорядковану прибудинкову територію та місця для паркування.
Щодо зонування території, то зазвичай для мешканців передбачені різні лаунж-зони, місце для барбекю, майданчики для дітей або для спорту тощо.
Преміумклас
Квартири в таких житлових комплексах вважаються найдорожчими на українському ринку нерухомості. Коли покупці або інвестори звертають увагу на такі новобудови, то для них дуже важливий аспект престижу будинку, який допоможе підкреслити свій статус.
Такі новобудови переважно розташовані в центрі міста, а на території комплексу для мешканців є криті паркомісця, дитячі та спортивні майданчики, лаунж-зони, кінотеатри, ресторани, конференц-зали тощо.
Тому, обираючи для себе житло, краще проаналізувати той чи інший комплекс та придбати квартиру, яка буде відповідати усім запитам покупця.
Раніше сайт Pro Гроші писав, що попит на первинному ринку став на "паузу" та розповідав, як це вплине на вартість нерухомості. Також ми повідомляли, коли українцям найвигідніше купувати квартиру.