Українці продовжують орендувати нерухомість. Однак іноді можна натрапити на шахраїв через свою ж необережність, адже не всі люди відповідально підходять до цього питання. Все через те, що дехто може забувати про два найголовніших пункти, а саме – перевірка документів на нерухомість та договір оренди.
Про це розповіли фахівці "Юридичного радника для ВПО".
Що має бути у договорі
ПІБ та адреси сторін. Також можна вказати й паспортні дані, але це не є суворою вимогою.
Об'єкт оренди. Треба прописати, чи квартира, кімната, житловий будинок або його частина тощо.
Дата укладання договору та термін, на який він укладається. Також важливо вказати спосіб продовження договору та його припинення.
Розмір та порядок оплати. Краще у такому випадку докладно прописати, яким ви будете оплачувати оренду, наприклад, на банківський рахунок чи готівкою. Якщо це безготівковий варіант, то зберігайте виписки чи квитанції. А от оплачуючи готівкою – складіть додаток до договору або акт-прийому передачі довільної форми чи розписки.
Порядок здійснення комунальних платежів. Потрібно вказати, хто саме та в які терміни їх сплачує.
Питання страхового депозиту та його повернення. Це сума, яку орендар сплачує разом із першим внеском. Саме ця сума гарантує цілісність квартири та майна всередині. З неї ж в майбутньому можуть вирахувати борги за неоплачену комуналку чи орендну.
Акт прийому-передачі. Тут необхідно описати стан квартири, вказати, які в ній є речі та як вони виглядають.
Які документи на житло варто перевірити
Перед укладенням договору завжди варто перевіряти документи на житло. За словами експертів, особливо це треба робити у тому випадку, якщо ціна оренди занадто низька. Орендодавці можуть приховати ті чи інші важливі відомості, що в майбутньому може спричинити проблеми.
Найчастіше ж, за даними юристів, приховувати намагаються, що:
квартира (будинок) здається без згоди власника;
житло належить іншим особам;
житло знаходиться в іпотеці;
квартира чи будинки перебувають під арештом;
документи на власність оформлені неналежним чином чи взагалі відсутні.
Документи, які підтверджують право власності на житло, можуть бути:
витяг з єдиного реєстру нерухомого майна;
свідоцтво про право власності; про право на спадщину;
договір купівлі-продажу; дарування тощо.
Витяг з реєстру прав на нерухоме майно ви також можете зробити самостійно через додаток "Дія". Саме там ви можете побачити усіх власників житла, а також отримає інформацію, чи накладено арешт на саму квартиру, яку ви хочете орендувати.
Раніше експертка з нерухомості розповіла, що краще обрати: орендувати квартиру або ж взяти іпотеку. Також ми писали, де в Київській області знаходяться найдорожчі будинки.