Оренда квартири в Україні – яку частку зарплати доведеться віддати в різних містах
Пропонуємо дізнатися, у яких містах України люди вимушені платити за оренду нерухомості до 80% від середнього розміру зарплати
Аналітики дослідили, скільки українці витрачають на оренду квартир
Фото: Pexels, Pixabay. Колаж: Pro Гроші
В Україні питання доступності оренди житла є надзвичайно актуальним. Це пов'язано з тим, що після початку повномасштабної війни мільйони людей були вимушені покинути свої домівки та шукати собі нове житло. До того ж не всім вдалося знайти роботу та отримувати стабільний дохід.
Аналітики двох українських компаній, а саме маркетплейсу DIM.RIA та сайту з пошуку роботи Work.ua, розкрили витрати українців на оренду квартир та вказали на тенденції в цьому сегменті ринку.
Як проводилася аналітика
Важливо зазначити, що аналіз проводився з урахуванням середньої зарплати в Україні, відповідно до інформації, розміщеної на сайті Work.ua станом на жовтень 2023 року. Крім того, вивчалася середня вартість оренди однокімнатних квартир, враховуючи пропозиції в гривнях, і залишаючи поза увагою сегмент преміум-житла з орендною платою понад 30 000 гривень на маркетплейсі DIM.RIA у жовтні цього року.
Який середній розмір зарплати в Україні
За дослідженням, середня заробітна плата в Україні становить 18 000 грн. При цьому Найбільша заробітна плата зафіксована в Києві – 20 000 грн. А ось у Тернополі, Запоріжжі, Одесі, Кропивницькому та Чернігові середня зарплата коливається від 16 000 до 25 000 грн.
За безпеку необхідно платити
Результати дослідження вказують на те, що чим віддаленіше нерухомість від прифронтової зони, тим вищою є її ціна. Наприклад, у Києві та Львові відзначається найвищий відсоток витрат на оренду житла, який складає 78% та 80% відповідно. Водночас жителі Херсона, Харкова та Миколаєва витрачають значно менше – 21%, 34% і 35% відповідно. З іншого боку, у Запоріжжі, Тернополі, Кропивницькому, Одесі та Чернігові витрати на оренду становлять 42-45% від заробітку.
Яку частку зарплати "з'їдає" оренда нерухомості українців з різними професіями
Дослідження також фокусується на різних професіях та їхній вплив на витрати на оренду. Наприклад, водій у Києві, заробляючи 25 000 грн, витрачає 62% на оренду квартири, в той час, як в Харкові ця цифра становить 27%. Такі показники також відображаються на інших професіях, таких як менеджер із продажу, бариста та водій-міжнародник.
Щодо фахівців із найвищою заробітною платою у сфері ІТ, вони також стикаються з високими витратами на оренду. Наприклад, програміст С++ у Києві, заробляючи 107 500 грн, витрачає 14% на оренду житла. Схожі тенденції спостерігаються і для Full Stack-девелопера та Java-девелопера. Вони отримують за свою працю в середньому 60 000 – 62 500 грн. З цієї суми 25-26% йде на оплату оренди однокімнатної квартири у Львові та Києві.
Що потрібно перевірити у квартирі перед орендою
Люди часто недооцінюють процес оренди нерухомості. А дарма, адже до цього питання потрібно підходити відповідально та ретельно перевіряти кілька ключових аспектів перед підписанням договору:
- перевірте стан стін, підлоги, стелі, дверей та вікон на наявність пошкоджень чи вологості;
- обов'язково перевірте роботу опалення, кондиціонування, сантехніки, кухонних приладів (якщо вони включені в оренду);
- переконайтеся в наявності та правильному функціонуванні пожежних та інших систем безпеки;
- перевірте меблі та обладнання, якщо вони входять в оренду, на їхній стан;
- обережно перевірте крани, водонагрівачі, розетки та інші електричні елементи;
- переконайтеся в роботі замків на дверях та вікнах для забезпечення безпеки;
- оцініть навколишню територію та інфраструктуру навколо будинку;
- вивчіть умови оренди, включаючи розмір орендної плати, термін оренди, політику тварин, страхування та інші правила власника;
- зробіть фотографії або відеозаписи під час огляду для документування стану квартири перед в'їздом.
У разі виявлення проблем звертайтеся до власника або менеджера житла, оформляючи відповідний документ для письмових доказів.
Раніше ми повідомляли, чи можна продати житло у прифронтових регіонах. Також ми пропонуємо дізнатися, як уникнути шахрайства при оренді житла.
Сподобалась стаття?